ALLAH KİMLERİ NİÇİN SAPTIRIR?

2/ Bakara 26 “Allah bir çoğunu saptırırken bir çoğunu da doğru yöne yöneltir. Ancak yol dan kendi iradeleri ile çıkmışlardan başkalarını kesinlikle saptırmaz. 13/ Rad 27 “Deki: Allah kendi dileyen isteyen kimsenin sapmasına müsaade eder. Kendine yönelen kimseyi de doğru yola yönlendirir.”
Allah Kuran’da insana hep şunu hatırlatıyor. İnsanın kendi düşüncesinde ve yapacağı işlerde hep özgür iradesini kullanmasını istiyor. Allah bütün insanlığı ebedi kurtuluşa çağırıyor, ancak insanlar içerisinden bu çağrıya uyanları kurtuluşa yöneltiyor. Bu çağrıya uymayanları da dalalete yöneltiyor.
61/ Saf 5 “Ve insanlar ne zaman kendi hür iradeleriyle doğru yoldan saparlarsa, Allah’ta onların kalplerinin sapmasına izin verir. Allah doğru yoldan kendi hür iradesiyle sapmış bir topluluğu sapanları hür iradelerinin aksine zıddına asla iş yapmaz.”
3/Ali İmran 182 “Bu şeyler kendi ellerinizle yaptıklarınızın karşılığıdır. Unutmayın ki, Allah’ın kullarına zulmetme ihtimali bulunmamaktadır.” Bu sonuçlara göre Allah hayırlısını versin yerine Allah hayırlısını nasip etsin dememiz daha doğrudur,çünkü nasip insanın gayretine bağlı fiildir.Allah’ın verdiği hayırlı şeyleri biz kendi irademizle ya alıp hayra kavuşuyoruz, yada hayırlı olanları almayıp şerri tercih edip dalaleti seçiyoruz. Allah hidayet versin Allah ıslah etsin,Allah sağlığımızı bozmasın, Allah böyle bir acı ve hastalık vermesin gibi benzeri sözler doğru değildir. Allah’tan hep iyilik ve güzellik gelir. Şer kötülük kaza ve hastalık gibi şeyler Allah’tan değil kulların kendi dikkatsizliğinden ihmalliğinden dolayı olur.
18/Kehf 29 “Ve de ki: Hakikat yalnız Rabbinizdendir. O zaman dileyen İman etsin, dileyen de İnkar etsin.” 39/Zümer 7“Eğer nankörlük ederseniz şunu unutmayın ki Allah size asla muhtaç değildir, ancak Allah kullarının nankörlüğünden razı olmaz fakat şükrederseniz Allah sizden razı olur.” 76/İnsan 30“Bu sayede siz, Allah’ın dilediğini dilemiş olursunuz.”

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla