Çocuk gelin davasında sanığa 18 yıl hapis

1 yıl önce 15 yaşındaki kızı kaçıran, daha sonra ailelerin isteğiyle düğün yaparak karı koca hayatı yaşayan ve 15 yaşındaki kızdan 1 çocuk sahibi olan sanığa 18 yıl 4 ay hapis cezası verildi.
Develi ilçesinde meydana gelen olayda, şüpheli A.K.(20), o tarihte 15 yaşında olan H.Z. ile 2016 yılında sosyal paylaşım sitesi üzerinden tanıştı. İkili arkadaşlık yaptıktan kısa süre sonra anlaşarak kaçtı. Daha sonra ailelerini ikna eden çifte, 11 Mart 2016’da imam nikahı kıyılarak, düğün yapıldı. 20 yaşındaki A.K. ile 15 yaşındaki H.Z. o tarihten itibaren gayri resmi olarak karı koca hayatı yaşadı.
Çiftin arasında tartışma çıktı ve H.Z. ve A.K.’yi, kendisini dövdüğü, karnına vurduğu gerekçesiyle polise giderek şikayetçi oldu. Polis ekipleri H.Z.’nin yaşının 15 olduğunu tespit edince, A.K.’yi gözaltına aldı. Şüpheli A.K. çıkarıldığı mahkemece ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. 17 Ağustos 2017’de ise çiftin bir çocukları dünyaya geldi.
Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanık A.K. (21), mağdur H.Z.(16), mağdurun babası F.Z., annesi N.Z. ile avukatlar hazır bulundu.
Tutuklu sanık A.K. mahkemede savunmasında “Benim eşimin yaşının küçük olduğunu bilmiyordum. Facebook’tan tanıştık, arkadaşlık yaptık. Kendisini 1999 doğumlu biliyordum, 2001 doğumlu olduğunu bilmiyordum. Sonra anlaşarak kaçtık, aileler ikna olunca 11 Mart 2016’da düğün yaptık. O tarihten sonra karı koca hayatı yaşadık, ilişkiye düğün olduktan sonra girdik, eşim hamile kaldı, 17 Ağustos 2017’de çocuğum doğdu” diye konuştu.
Mağdur H.Z. ise, “Sanık A.K. ile rızamla kaçtık, kendisi ile evlendik, çocuğumuz var. Düğün yaptıktan sonra rızam ile ilişkiye girdik. Ben bir sinirle gidip, ‘beni dövüyor’ diye şikayetçi oldum. Ben eşimin çıkmasını istiyorum, şikayetçi değilim” dedi.
Mağdurun annesi ile babası da sanıktan şikayetçi olmadıklarını, ikisi kaçtıktan sonra laf, söz olmasın diye düğün yapılmasını kabul ettiklerini söyleyerek, sanıktan şikayetçi olmadıklarını belirttiler.
Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu sanığın suçunun sübut bulduğu gerekçesiyle sanık A.K.’ye ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 18 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) Madde 109 gereğince adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği 18 yıl 4 ay hapis cezası kararını onarsa, sanığın hapis cezası kesinleşecek.
Karar sonrası sanık A.K. ile H.Z. duruşma salonunda birbirlerine sarılarak ağladı. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla