DİLENCİLER KORKUTUYOR!

 

 

 

 

 

 

 

 

Son yıllarda şehrimiz adeta dilenci akınına uğradı. Şehrin dört bir yanındaki kavşakları, cami önlerini, otobüs duraklarını mesken tutan dilenciler vatandaşı bıktırmadan da öte korkutmaya başladı.

    Dünkü haberim üzerine gazetemizi arayan bazı okurlarımız “Rifat Bey haberinizi okuduk. Hemen, hemen hepimizin bizar olduğu bir konuya parmak basmışsınız. Yalnızca sadece sürücüler değil bizde bu durumdan bıktık hatta artık korkmaya başladık.

Çünkü şehrin her yanını saran dilenciler adata bir örgüt misali organize olmuş durumdalar. Gece gündüz demeden her yerde karşımıza çıkıyorlar para versek bir şekil vermesek başka bir şekil. Çoğu dilenci para vermediğin zaman kafa tutmaya başladılar. Şayet bunlar bir adamı gece yalnız yakalasa mutlaka düverler veya gasp ederler o derece tehlike arz etmeye başladılar.

Çoğu zaman birkaç dilenci aynı kavşakta duruyor ve birisiyle tartışacak azarlayacak olsanız hepsi birden yanı başınızda bitiyorlar.

Böyle devam ederse yakında çoluk çocuğumuz yalnız sokağa çıkamaz olacak. Bu işin sorumlusu kimse bir çare bulmalılar. Bunların önlenmesi için mevcut kanunlar ve mevzuat yeterli değilse yeni kanunlar çıkarılmasını sağlamaları gerekir. Aksi halde kısa zamanda bunlarla çoğumuzun baüşı belaya girebilir” şeklinde konuştular.

   Görülüyor ki dilenci meselesi artık bir asayiş meselesi haline gelmiş durumda.

    Vatandaşın söylediğine göre bugün bilhassa geceleri cadde ve kavşaklarda bulunan dilenciler örgütlü bir şekilde hareket etmektedir.

Hatta gelen haberlere göre para vermeyen bazı sürücülerin üzerine yürüyüp araçlarına zarar verdikleri de söyleniyor.

    Bu durumda bu olayın üzerine ciddi bir şekilde gitmek ve çözüm bulmak gerekir.

   Bildiğim kadarıyla eskiden dilenci meselesi belediye zabıtalarının görev alanı içersinde yer almakta idi. Uzun zamandan beri zabıtanın böyle bir operasyon yaptığı yolunda da haberler gelmez oldu. Belki de bu konu asayiş konusu olarak görülüp dilenciliği önleme görevi polise verilmiş olabilir. Şayet bu yapılmamışsa bile kanun yapıcı en kısa zamanda bu doğrultuda bir kanun çıkarıp korkulu hale gelen dilenciliği önlemelidir.

    Bilindiği gibi dilencilik eskiden basit bir para kazanma yöntemi idi ve insanların vicdani dini duyguları istismar edilerek para kazanmaya çalışıyorlardı.

Ama şimdi iş çığırından çıkmış durumda. Örgütlü ve organize bir şekilde hareket eden ve birileri tarafından kontrol edilen dilencilerin mutlaka cezalandırılıp bir daha u işi yapmayacakları şekilde gereken önlemin alınması şarttır.

   Dilerim ilgili ve yetkililer yaptığımız haberi ve bu yazıyı dikkate alırlar da vatandaşın şikayeti doğrultusunda gerekeni yaparlar.

#rifataçıkgöz

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla