EKONOMİ İYİ DE İNTİHARLAR NİYE?

Cumhurbaşkanından tutun da Başbakan, bakanlar, milletvekiller kısaca iktidarı temsil eden söz sahibi olan herkes ağzını açtığı zaman ülke ekonomisinin çok iyi olduğunu söylüyor.

    İktidar sahipleri ve sözcüleri böyle derken vatandaş da “Madem ülke ekonomisi çok iyi her şey rayında gidiyor ülke güllük gülistanlık o halde bu esnaflar niye intihar ediyorlar” diye soruyorlar.

    Ekonomi kime göre iyi bunu bilemem ama küçük esnafa ve işçiye, memura, emekliye sorarsanız ekonomi hiçte iç açıcı değil.

    Kaçak esnaf giderek küçülüyor büyüklerde durmadan hormonlu bir şekilde daha da büyümeye devam ediyorlar.

    Bilhassa 10 ila 50 kişi arasında işçi çalıştıran küçük esnafın bir çoğu zor durumda. Asgari ücretin artması üzerine herkes kendini yeniden gözden geçirip 10 kişi çalıştıran çalışan sayısını 7 ye 20 kişi çalıştıran 15 ve kısaca herkes kendisine göre işçi çıkarıp küçülmeye gitti.

     Zaman zaman çarşıya çıkıp şöyle bir dolaşıp bazı esnaflara soruyorum “İşler nasıl” herkesin verdiği cevap aynı oluyor. Allah’a çok şükür bugünümüzü aratmasın ama biz bunu inancımız gereği söylüyoruz yoksa kazanç yönünden ele alacak olursak hiçte iç açıcı değil. Biz karnımız doyduğu zaman şükreden ve yarattığı kulun rızkını Cenabı Allah’ın verdiğine inanan insanlarız. Ama böyle bir ekonomi olmaz çoğu zaman ekmek parası bile kazanmadan dükkan açıp kapatıyoruz.

Çünkü büyük küçük herkesin durumu iyi değil. Yeni yatırım dersen yapan yok eskilerde küçüldükçe küçülüyor. Böyle giderse yakında çoğumuz iş terk etmek durumunda kalacağız. Ayrıca madem ki işler iyi ekonomi iyi ülke güllük gülistanlık o halde bu esnaflar neden intihar ediyorlar. İntiharların sebebine baktığımız zaman çoğu işi bozulan iflas eden esnaflardan oluşuyor. Son olarak aynı gün üç intihar vakası yaşandı bunların ikisi esnaf olduğu söyleniyor.

Hükümet bu duruma bir çözüm bulmazsa önümüzdeki günlerde daha büyük acılar yaşanabilir.

Bugün küçük esnafın durumuna baktığınız zaman çoğunun ya vergiden dolayı ya da sigortadan dolayı icralık olduğunu kolayca görebilirsiniz. Çek senet dersen artık kimse gününde ödeme yapmıyor.

Bu iş öyle iyi demekle olmuyor gerçekten iyi olmamızı istiyorlarsa biraz da bizim sesimize kulak versinler” şeklinde konuşuyorlar.

    Evet esnafın söyledikleri aklımda kaldığı kadar genel olarak böyle.

Kimse halinden memnun değil. Herkes bir sıkıntı içerisinde. Herkes günü kurtarmaya çalışıyor.

   Esnaflar doğru söylüyor biz anadolu insanı olarak teslimiyetçi insanlarız. Rızkın Allah’tan geldiğine inanır bulduğumuza şükrederiz.

Ama işin aslına bakarsan durum hiçte öyle değil. Bilhassa esnaflar çalışıp kazanıp ancak kira ve vergisini ödeyebiliyor.

   İflas ettiği için intihar edenlerin sayısının artması da bunun bir göstergesidir.

Dilerim yakın zamanda ekonomi gerçek düzlüğe çıkar da herkes içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıdan kurtulur yoksa hiçbir sorunun cevabını bulamazsınız iflaslar da intiharlar da devam eder.

#rifataçıkgöz

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla