Tarihi Milattan Önceki yıllara  dayanan, Hıristiyanlık döneminde SADAGORA adıyla bilinen, Anadolu nun Türkleşmesiyle  yeni yerinde  İNCESU adını alan 1871 de İLÇE olan, 1905 te ilk belediye başkanı seçilen 1990 lı yıllara kadar  on mahalle, on dört köyü ile  eğitim öğretime ‘’ Okusun da bari   bir odacı olsun ‘’ düşüncesiyle yürüyen  İNCESU, şimdilerde    İlimiz Kayseri’nin güzel ve gelişen ilçelerinden birisidir.

İlçe oluşundan bu tarafa  71 ilçe kaymakamı ,18 belediye başkanı hizmet etmiş,, dönemine göre kendi sorunlarını çözme becerisini göstermiş,1970 li yıllarda Belediye Başkanı Sami CAN’ın girişimleriyle   ÇİNKUR VE TAKSAN gibi iki büyük fabrika kurulmuş tarım ve hayvancılıkla geçinen,   memur olmaya önem veren İNCESU  da  halk sanayi ye doğru yönelmiştir.

1994 te Belediye başkanı seçilen Mehmet GÖNEN, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü iken Türkiye Genelinde   tarıma verdiği önemi;  belediye başkanı seçilince ilçemizde  bağ ve tarla yollarında iyileştirmeye, tarım alanlarına elektrik verilmesi, yer altı suyunun  daha çok kullanılması için zemin oluşturup   ilçemize de yansıtmıştır.

Seçim  bildirgesinde  özellikle  birkaç konu üzerinde durarak 1996 da Türkiye Genelinde  ve Özellikle Anadolu da İlçeler bazında ilk olarak İNCESU ORGANİZE SANAYİNİ kurarak   yeni bir atılım başlatmıştır. Şu an burada 60 a yakın fabrika kurulmuş  yüzlerce işçi  çalışmakta, kuruluşunda belirlenen hedeflere doğru ilerlemektedir. Aslında 200 e yakın fabrika kapasiteli bölgede  yatırımlar ülkemizdeki ve dünyadaki ekonomik sıkıntılara paralel olarak yavaş ilerlemektedir.

 

Değeri okurlarım,

Birkaç gün önce  telefonda görüştüğüm  Sayın GÖNEN  uzun sohbetinde ilçemizle ilgili birçok konuya değinerek özellikle  Organize Sanayi  Yönetimlerinin  yeniden  organize edilmesi konusunda   özetle şunları söyleyerek temennilerde bulunmuştur.

‘’ Sanayi bölgelerinin yönetimi o bölgede iş veren sanayicilerden oluşmalıdır.  Orada iş yeri olmayan  kişiler oranın sorunlarını yeterince bilmeyebilirler.

Belediyelerden  gönderilen  yönetime katılan kişiler  sanayi işini, üretimi, imarı, bilen kişiler seçilmeli,  ulufe dağıtılıyor gibi düşünülüp her yıl   oturum parası alsın diye farklı kişiler gönderilmemelidir. ‘’

Bu ve buna benzer bazı sorunları yeni Sanayi Bakanına da   anlattığını belirten GÖNEN; 1994 te İNCESU için  seçim kürsüsünden şunları söylemişti.(Bizim İncesu Gazetesi 1994  Mart  15 ) Özetle;

‘’Bize İzin verin;

  ilçemizde Hizmet kervanını geliştirelim, Çocuklarımıza  güzel istikbal hazırlayalım,İnsanca Gururla yaşanabilecek bir ilçe oluşturalım,Geçmişimize, ölümüze, dirimize,yaşlı ve hastamıza sahip olalım,Memurumuza, işçimize  geleceğimizin teminatı çocuklarımıza  güzel bir İNCESU hazırlayalım, mevcut ilçemizi büyütüp geliştirelim…’’demişti..

15 senedir belediye başkanlığı yapan Zekeriye KARAYOL da  başlayan bu hamlelere  destek vererek, imkanlar sağlayarak Ak Partinin belediyecilik politikaları doğrultusunda  hizmette bulundu.. Daha iyi, daha güzel olurmuydu olmazmıydı o ayrı bir konu…Bu ilçeye Bugüne kadar hizmet etmiş belediye başkanlarını bu ilçede sevende olur sevmeyende olur.. Hepsinin de  kendi vicdanları her konuda rahatsa   ellerine sağlık.. Bu ilçe büyüdü  birçok sorunlarına rağmen de  gelişiyor…

Şu anda  2019  yerel seçimleri için kimin hangi partiden aday olduğu henüz  kesin belli değilken.. Belirlenecek  aday adaylarına  kısaca   bir hususu  hatırlatmak isterim… Seçildiğinizde  siyasi davranışlarınızı bir kenara bırakarak ilçe halkının hepsinin belediye başkanı olunuz, Bu konudaki tecrübeli insanlardan yararlanmasını biliniz,Ben her şeyi bilirim edasından kurtulunuz,. Meclis üyelerinizi evet efendim diyebileceklerden değil gerçekten  size yardımcı olacak, ilçenin  sorunlarına çözüm getirecek kişilerden seçiniz. Yasaları iyi okuyunuz, kirli işlerden ,kendinize menfaat sağlayan konulardan kesinlikle uzak durunuz.İncesu hepimizin. Bu ilçede  bu ülkede yaşayan herkesin. Bu günü değil en azından  önemli projelerde geleceği düşünerek  proğramlarınızı yapınız. Herkese başarılar dilerim.  Kalın sağlıcakla.  29.12.2018  Mehmet SARI

SEÇİLMİŞ SÖZLER

Bir sevdadır ÖĞRETMENLİK,

Dokunmaktır yüreğimize,

Bir şiirdir  ÖĞRETMENLİK,

Bir ağıttır söyleyebilene…

 

ATATÜRK DİYOR Kİ;

Öğretmenler; Cumhuriyet SİZDEN,

Fikri Hür, vicdanı Hür,İrfanı Hür,

            Nesiller ister..

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla