KAFA, ZİHNİYET DEĞİŞMEZSE ÇAĞIN DEĞİŞMESİ BİR ŞEY İFADE ETMİYOR

Zihniyet ve kafa değişmediği müddetçe çağın değişmiş teknolojinin ilerlemiş bilgisayar çağına geçilmiş olması bir şey ifade etmiyor.

   Yahyalı Kapuzbaşı şelaleri yolunda geçtiğimiz Pazar günü yine elim bir trafik kazası meydana geldi.

   Aynı yerde meydana gelen bu kaçıncı kaza bunu bilmiyorum ama bildiğim bir şey var o yerde sayısız trafik kazanının meydana gelmiş olmasıdır.

   Ben o kazanın olduğu Yahyalı Delialiuşağı köyünde doğdum büyüdüm.

Eskiden biz o yollardan ancak yaya veya hayvanlarla gilip gidebilirdik.

1960lı yılların sonlarında  o yollar traktör ve jip gidip gelecek kadar yapıldı.

1970li yılların ortalarında da bu yollar zamanın Yol Su Elektrik İl müdürlüğü tarafından revize edildi ve her türlü araç gidip gelecek şekle getirildi.

O kazaların oldğu virajın yapılışı sırasında ben lisede öğrenci idim ve orası yapılırken her gün çalışan dozerlerin yanına gider yolların bir an önce bitirilmesi için çalışanlara ricada bulunurdum.

   Çok iyi hatırlıyorum dozer o kazanın yaşandığı virajda çalışıyordu. Dozer operatörünün yanına gittim bu virajın çok kötü olduğunu ve ileride kaza olabileceğini yolun randumanlı çalışmayacağını söyledim.

Dozer operatörü bana “Hele biz bir yapalım da bizden sonra gelenlerde değiştirip daha iyisini yapsınlar. Şimdi biz iyisini yapmaya çalışırsak bu yollar yıllarca bitmez sizde yola kavuşamazsınız” demişti.

   Diyeceğim şu ki o viraj bile bile yapıldı. Sonradan da defalarca yol revize edildi yenilendi hatta asfalt bile yapıldı bugün önemli bir turizm merkezi olan Kapuzbaşı şelalerinin ulaşımını sağlıyor ama viraj hala 1974 yılında yapıldığı şekliyle duruyor.

   Şahsen ben o yolun öyle kalması halinde istenilen randumanı vermeyeceğini yetkililere defalarca söyledim.

Mühendisler geldi incelemeler yaptı yolun yerini değişmesi için projeler hazırlandı ama her ne hikmetse o ölüm yolu değiştirilmedi.

    Bırakın değiştirilmesini o ölüm virajının bulunduğu yere bir demir korkuluk veya duvar bile çekilmedi.

Bunun için de o yolda sayısız kazalar oldu hatırladığım kadarıyla bir kaç tanede ölümlü trafik kazası meydana geldi.

   Her kaza oluşunda yol güzergahının değişeceği veya gereken tedbirlerin alınacağı söylendi ama bir türlü hiçbir müdahale yapılmadı.

   Hafta sonu yeni bir kazanın olduğunu öğrenince kendi kendime “Demek ki zihniyet değişmezse, kafa değişmezse ufuk değişmezse çağın değişmesi teknolojinin değişmesi fayda etmiyor. Ben bunu bir dile getireyim bir kez daha ikaz etmiş olayım belki birisi çıkarda gereken tedbiri alınması yolunda emirler verip bir daha böyle kazanın meydana gelmesi önlenir” dedim.

  Dilerim bu ve bu gibi yollarda gereken önlemler bir an önce alınır.

#rifataçıkgöz

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla