Değerli okur severler ; bu hafta sizlere yine çok merak edilen ve birçoğumuzun uygulamak istediği yada uyguladığı keratin bakımı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Keratin nedir ne işe yarar ve vücudumuzda hangi bölgelere uygulanır bunların cevabını vermeye çalışacağım.

Bir protein çeşidi olarak bilinen keratin saç tırnaklarımız için oldukça faydalıdır.Başta saç bakımı olmak üzere tırnak bakımlarında da kullanılmaktadır. Genellikle keratindenilince akla ilk saçlar gelir. Ancak keratin diş ve tırnaklarda da vardır. Diş ve tırnaklarda keratin yapısı sülfür bağlarının çapraz bağlanması nedeni ile daha sert yapıdadır.

Keratin ; Tavşan , hindi , kaz , yaban ördeği , bizon , antilop , geyik ve sülün gibi hayvanlar da bolca bulunmaktadır. Bu hayvanların etinden faydalanarak keratin eksikliğini karşılayabiliriz.

Keratin saçlarımızda var olan ve saçımız için oldukça önemli olan saç özümüzdür.Keratin eksikliği erken yaşta dökülmelere neden olur. Kısaca özetlemek gerekirse vücudumuz için kan ne anlama geliyorsa saçlarımız içinde keratin aynı anlamdadır.

Son zamanlarda oldukça popüler olan keratin bakımı kuaför yardımı ile ve çeşitli kozmetik ürünlerle yapılmaktadır. Yıpranmış saç tellerini bir kılıf gibi sararak dış etkenlerden korunmasını sağlar. Zamanla yıpranan saçların bir takım nedenleri vardır. Sık sık saç boyamak , saç rengini açmak , fön çektirmek , maşa yaptırmak ,  saçlarımızın kısa sürede yıpranarak doğal olarak bulunan keratin maddesinin kaybolmasına neden olur. Zamanla matlaşan azalan ve kuruyan saçlar meydana gelir. Genellikle duş sonrası uygulanan keratin bakım ürünleri nemi alınmış saça uygulanır. Bu bakımı evde yapmak zor olduğu için uzman ellerden yardım alınması doğrudur. Saçlar incelmiştir , birbirine dolanarak karışmaya başlamıştır. Belirgin bir şekilde saç rengimizde matlık başlamışsa , saçlar zor taranıyor ise hatta öbek öbek kopmalar meydana geliyorsa saçın mutlaka keratin yüklenmesine ihtiyacı vardır. Keratin yükleme işleminin ardından yine keratin içerikli ürünler kullanılması saçlardagereğinden fazla keratine maruz kalmaya sebep olur.

Saça faydaları ise ilk etapta saçı besler , kuru yıpranmış saçları onarır. Saçın ihtiyacı olan vitaminleri saça kazandırılarak daha canlı parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşması sağlanır.

Keratin saç tırnak dışında cildimizde de bulunmaktadır. Cildi koruyan bir yapıya sahip olan keratin , cildi çeşitli mikroorganizmalara karşı koruyucu bir görev üstlenir. Günümüzde cilt bakımı uzmanları profesyonel ürünlerle cildinkeratin eksikliğini gidermektedir.

Yine kirpiklerimize uygulayacağımız kirpik lifting uygulamasında da diğer bir adıyla kirpik perması kirpiklerimize keratin yükleyerek sağlıklı gür ve güçlü kıvrık bir kirpiğe sahip olabiliriz.Bir saatlik bir işlem sonrasında harika görünümlü kirpiklere kavuşurulur.

Sevgili okuyucular merak ettikleriniz , uygulamak istedikleriniz hakkında sizden de gelen sorulara cevaben her hafta farklı bir konuyu işlemekteyiz . Yine soru ve sorunlarınızla ilgili cevaplara ulaşmanız için aşağıdaki mail adresime yazmanız yeterli bir sonraki yazımızda buluşmak dileğiyle cildinize iyi davranın.

 

Nermin DEMİRİZ KAVAFOĞLU

nermin_guzelizki@hotmail.com

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla