Kudüs’te İsrail polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 6 işadamı, Kayseri’de Türk bayrakları ile karşılandı.
Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek için geçtiğimiz hafta Cuma günü Kudüs’e giden aralarında Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanvekili Celal Hasnalçacı’nın da bulunduğu 6 işadamını, İsrail polisi gözaltına aldı. Mahkemeye çıkarılan ve 15 gün Kudüs’e girmeme cezası verilen 6 işadamı, bugün Kayseri’ye döndü. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, aileleri ve arkadaşları tarafından Erkilet Havaalanı’nda Türk bayrakları ile karşılanan işadamları, duygulu anlar yaşadı.
KTO Başkanvekili Celal Hasnalçacı, “Kudüs bugün bizim olmadı, Kudüs 400 sene öncede bizimdi. Orada bizi bekliyorlar. Özellikle gitmemiz gerekiyor. Bütün gençlerin mutlak suretle her yıl 1 defa gitmesi lazım. Biz oraya gidersek orası uyanacak ve bizim olacaktır. Allah’ın hikmeti oralar tekrardan Müslüman diyarı olacak. Çünkü onların korku ve endişeleri Müslümanların tekrar yoğunlaşmasıdır” ifadelerini kullandı.
Kayserili işadamlarına İsrail polisi tarafından baskı uygulandığını ve bu baskıların kendilerini yıldırmayacağını söyleyen KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da, “Bundan 1 hafta kadar önce Kudüs’e bir grup iş adamımız gitmişti. Orada ziyaret esnasında Türk bayrağımızı açmalarından dolayı İsrail polisi tarafından gözaltına alınmıştı. Arkadaşlarımız ile sürekli irtibat halinde olmaya çalıştık. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na bu durumu hemen ilettim. Kendisi de çok gayret gösterdi. Arkadaşlarımızı da Kayseri’de karşıladık. Anlattıklarına bakılırsa gerçekten eziyet etmişler ve psikolojik baskı yapmışlar. İsrail özellikle ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü başkent olarak ilan etmesi ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarını açıklaması ve neticesinde BM’de yapılan oylamada bu görüşün hezimete uğraması belli ki hem ABD’yi hem de İsrail’i hüsrana uğratmış. Bunu hazmedemez hale gelmişler. Yaptıkları da onu gösteriyor. Türkiye’den giden iş adamlarının bu şekilde psikolojik baskıya maruz bırakılması, bunu hazmedemediklerini gösteriyor. Allah’a çok şükür Kudüs, hiçbir zaman İsrail’in olmayacak, orası İslam aleminin de çok kutsal bir beldesi. Ona da sahip çıkmak adına iş adamlarımızı veya diğer sivil toplum kuruluşları zaman zaman Kudüs’e gidip ziyaretlerde bulunacağız. Biz Kudüs’e sahip çıkmalıyız. Bunlar hiçbir zaman bizi yıldıramaz” diye konuştu. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla