SEÇİMLER VE SERKAN TOK!

Türkiye seçim atmosferine girmeye başladı.Buna paralel olarakta Kayseri’de bir seçim havası esiyor. Yıllardır yerel seçimler öncesi çeşitli kamuoyu yoklamaları yaparım. Yerel seçimlerde yaptığım çalışmalarda ise tespitlerimin aşağı yukarı doğru çıktığını görüyorum.

2019 yapılacak seçimler öncesi bugünden tespitlerde bulunmak erken olur. Ama mevcutlar için şunu söylemekte fayda var ki; “Kimsenin yeri garanti değil”

Bununla birlikte her seçim olduğu gibi bu seçimlerde de mevcut AKP’li Belediye Başkanlıklarının en büyük alternatifi Milliyetçi Hareket Partisi’dir.

MHP’nin bu dönem ise en büyük avantajı SERKAN TOK gibi yıllardır ülkücü hareketin hafızası denilebilecek bir ismin İL BAŞKANI olması.

Öyle görüyorum ki; MHP 1999 yılında genelde ve yerelde yakaladığı başarıyı bu dönemde yakalama şansına sahip. Özellikle Büyükşehir, Kocasinan, Talas, Bünyan, Pınarbaşı, Develi, Yeşilhisar, Tomarza, Sarız, Felahiye, Sarıoğlan gibi ilçelerde MHP’yi sıkı takip etmek lazım.

Çünkü MHP’nin 3 vekilden 1’e düşmeninin ardından, 1 vekilini 2’ye çıkarmayı başaran MHP İl Başkanı Serkan Tok, bu dönemde MHP’nin 1 olan belediye başkanlığı sayısını artıracağa benziyor.

Buna yönelik ise önemli çalışmalar yapıyor. Özellikle aday belirleme sürecinde ince eleyip sık dokuyor. Kimin adamı, kimin yakını, kimin başkanı diye bakmadan, önce ülkücülerin önünü açıyor, akabinde ise kazanılabilecek hamleler yapmaya çalışıyor. Hatta bir çok engelleme ve fitne çıkarmaya çalışanlara rağmen Teşkilatçı – Ülkücü duruşunu bozmadan herkesi kucaklayarak yoluna devam ediyor.

Serkan Tok’un 25 yıldır Ülkü Ocakları ve MHP teşkilatlarında yaptığı görevlerde edindiği tecrübeleri yabana atmamak gerektiğini düşünüyorum. Herkesi kucaklayan bir yapıya sahip olması ile birlikte kararları teşkilat mensupları ile alacak kadarda teşkilatçılığı bilen ve uygulayan isim olduğunun altını çizmekte fayda görüyorum. MHP’den aday olmak isteyen, hatta aday adayı olmak isteyen herkes, partinin önde gelenleri ile mutlaka istişare yapmalıdır. Fakat yapılan istişarelerin bir teşkilat kararı olmadığı gerçeğini de görmeleri gerekiyor. MHP’de nihai karar verici kurullar teşkilatlardır. Bunların arasında ilçe teşkilatı, il teşkilatı ve genel merkez teşkilatı gelmektedir. Milletvekilleri de bu çerçevenin içerisindedir.

MHP’den aday olmak isteyenlere tavsiyem önce kendilerinden emin olsunlar. Ülkücü çizgiden sapmamış, lider-doktrin ve teşkilat anlamında sadakatinden taviz vermemiş, vatandaşa zararı olmamış, FETÖ’ye bulaşmamış, bir grubun yada cemaatin adamı olmadan halkın, devletin adamı olmuş herkes MHP’den aday adayı olabilir. Bu süreçte partinin önde gelenleri, yöneticileri, başkanları ve milletvekilleri ile istişareleri mutlaka yapmalıdır. Teşkilatları ezerek, aday olma düşüncesinde olanların ise hayal dahi kurmalarına gerek olmadığını düşünüyorum.

Önümüzdeki süreçte MHP’nin başarısına ortak olmak isteyen herkesin canla başla mücadele ettiğini göreceğimizi düşünüyorum. MHP diğer partiler gibi değil. MHP’yi diğerlerinden ayrı kılan en önemli durum ise Ülküdaşlık hukuku. Çünkü MHP’den aday adayı olan isimler, adaylar belirlendikten sonra aday gibi çalışabilecek inanca sahiptir. Çünkü Ülkücü töre ve duruşun bunu gerektirdiğini her biri ayrı ayrı çeşitli platformlarda ifade ediyor.

Olaya bu açıdan baktığımız zaman önümüzdeki seçimlere MHP’nin damga vuracağını şimdiden söyleyebiliriz.

#kürşataçıkgöz

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla