YEMLİK BİLE BİTMEZ OLDU

Dün köyden bir yakınım gelmişti. Köy garajında karşılayıp eve getirdim. Haş beş den sonra hemen “Bana yemlik getirdin mi” diye sordum.

   Yakınım benim yemliği çok sevdiğimi bildiği için üzülerek “hiç sorma bu sene sana yemlik gönderemedim de getiremedim de” dedi.

    Bu arada belki yemliğin ne olduğunu bilmeyenler olabilir onu belirteyim Yemlik ilkbaharda ekin tarlalarında biten bir bitkidir. Taze iken yenirv e çok lezzetli olur. Bir başka madana yemlik doğallığın bir ölçüsüdür.

Yemlik ve benzeri şifalı otlarla beslenen insanlar daha sağlıklı olurlar.

   Ben hemen “Niye böyle oldu senin mi işin vardı yoksa zamanını mı geçirdinde getiremedin” dedim.

    Yakınım hiç sorma artık tarlalarda yemlik bitmez oldu öyle tek tük bitiyor unu da kim erken giderse o topladığı için sonradan gidenlere kalmıyor. Bende bunun için sana getirecek yemlik bulamadım” dedi.

Ben yine sonrdum “Yahu koca köyün tarlalarında yemlik mi kalmadı da sen bulamadın”  dedim.

 O yine cevap verdi artık herkez tarlaları ekinleri ilaçlıyor ilaçlandığı için de tarlarda ot bile bitmez oldu bırak yemliği başka ot da bulumıyoruz. Çünkü öyle eskisi gibi tarlalar bir yıl ekilip öbür yıl nadasa bırakılmıyor her yıl bir şey ekiyorlar ununda verimli olması için durmadan ilaşladıkları için tarlar da kemyasal maddeyle doldu. Tarlarda ot bitmediği gibi artık kuş böcek ve benzeri carnlalır bile yaşayamaz oldu” d edi.

    İşin özeti şu artık yavaş yavaş doğlıktan uzaklaştık köyde bile herkes çok verim alabilmek için tarlasına kimyasal ulaçlar atıyor ve bu da meh doğanın dengesini hemde insan sağlığını bozmaya başladı.

    Böyle giderse yakında hepimiz hasta olursak kimse buna şaşmasın. Devlet bu işe bir çözüm atmazsa da yakında daha kötü bir duruma geleceğiz.

   Elbette herkes daha çok verim almak için tarlasında bahçesinde bazı ileçları kullanmaladır ama bu kontrolsüz ve ölçüsüz olursa sonumuz gerçekten çok kötü olacaktır.

   Benim çocukluğum döneminde bizim köyün yayllarında sürülerle kektlikler olurdu her taraf ta ötüşür dudurlardı.

Son yıllarda kekliği göremediğimiz gibi keklik sesi duyamaz olduk bunun sebebini sorduğum zaman köydekiler bana tarlara atılan suni yani kimyasal güprelerin bile canlıları yok ettiğini bunun için de keklik neslinin neredeyse yok olmaya yüz ttuğunu söylediler.

   Anlaşılan o ki devlet daha dikkatli davranmalı ve kimyasal ilaç ve benzeri madde kullanılırken bunu ölçüsünde verilip verilmediğini kontrol etmelidir.

Aksi halde yakında doğallık diye bir şey kalmayacak herkes suni gıdalarla bemlslenmeye başlayacaktır.

    Dilerim devlet yetkilileri bu durumları dikkate alırlarda bir zamanlar söylendiği gibi köylere Tarım mühendisleri tahsis edip köylü ilaç ve güpre kullanırken dıoğaya zarar vermeyecek şekilde vermesini yönlendirilir.

Yoksa yakında doğadan beslenmeyi tamamen unutmak zorunda kalacağız.

#rifataçıkgöz

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla