Milliyetçi Hareket Partisi Melikgazi İlçe Kadın Kolları, MHP il binasında ‘Tanışma ve Kaynaşma Programı’ düzenledi. MHP Melikgazi İlçe Başkanı Merve Akıllı öncülüğünde düzenlenen programa, kadın kolları yönetimi, partililer ve Kayserispor taraftar grubu Kapalı Kale’nin kızları katıldı.

 

MHP Melikgazi İlçe Kadın Kolları Başkanı Merve Akıllı, konuşmasında Türk Kadınının tarihteki önemini anlatarak, günümüzde de siyasette yer alması gerektiğini söyledi. Akıllı, kadının umut bahşederek, ışık saçtığını belirtirken: “Maddenin karanlığı içinde ruhun aydınlığıdır. Umutsuzluğun karanlığı içinde huzurun aydınlığıdır. Bu sebeple kadın her alanda olmalı ve her seviyede temsil edilmelidir. Bugün meclislerde Türk kadını, erkek nüfusuna ezici bir oranla yerini almalıdır. Çünkü sizler herhangi bir devletin, uygarlığın kadını değil, Türk Milleti’nin kadınısınız. Sizler birer Türk kadınısınız” ifadelerini kullandı.
“ÇOCUKLARINIZA TARİHİ, İLK TÜRK DEVLETLERİ’Nİ
ANLATARAK BAŞLAYIN”
Tarihte Türk kadının alınıp satılan bir eşya değeri görmediği, Türk devletlerinin siyasetinde yer aldıklarını ifade ederek “Çocuklarınıza tarihi anlatırken, Osmanlı Devleti’nden başlamayın, Teoman’dan, Metehan’dan başlayın, Bilge Kağan’ı anlatın, Atilla’yı öğretin. Kız çocuklarına dünyanın ilk kadın hükümdarı olan Tomris Katun’u ve onun kurduğu sadece kadınlardan oluşan orduları anlatın ki kendisini sarayda cariye olarak değil, devletin başına Ulu Kağan olarak hayal etsin. Erken çocuklara, Türklerde cinsiyet ayrımının olmadığını, Türk dilinde diğer dünya dillerinde olduğu gibi cinsiyet ifade eden kelimelerin bulunmadığını, devletin Kağan ve Katun ile eşit yönetildiğini anlatın” dedi. Türk kadınlarının tarihte aldığı rolleri anlatarak günümüzde de çalışan ve üreten bir Türk kadını olmanın gururunu yaşadığını söyleyerek “Türk kadını olmaktan, Türk kadını olarak siyasette yer almaktan gurur duyuyor ve bunun haklı gururunu yaşıyorum. Kadın olmak evrensel bir olgudur. Dünyada birçok kadın mevcut ancak kadını ayrıcalıklı kılan Türk kadını olmaktır. Türk kadını bu kadar saygın iken, geçmişte yeri gelince cephelere mermi taşımış, yeri gelince silah tutmuş, yer gelince annelik yapmış, üretim sürecinde aktif olarak çalışmışken, içinde yaşadığı ülke ile ilgili karar ve tercihlerde bulunmaları en doğal haklarıdır” ifadelerine yer verdi.
“TÜRK KADINININ DEVLET
YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİ
OLMAK HAKKIDIR”
Günümüzde toplumsal bünyenin kışkırtılmış erkeklerle, bastırılmış kadın arasında sıkıştığını söyleyerek, uzmanların bu konuda çözüm önerileri getirerek, yeni bir ufuk açması ve üstesinden gelinmesi gereken toplumsal bir sorun olduğunu belirtti. Başkan Akıllı: “Bugün burada Müslüman b ir Türk kadını olarak, bu davaya hizmet etmek, devlet yönetiminde söz sahibi olabilmek en doğal hakkımız ve en doğru tercihimizdir ve bilhassa bu konuda manevi kılavuzumuz, medarı iftarımız, muhterem ceddimiz Ertuğrul Gazi’nin annesi ve Osman Gazi’nin de ninesi olan Hayme Anamızdır. Hayme Ana göçer konar bir Türkmen boyunun duasıdır. Her birimiz Hayme Ana olmak duası ve dileğiyle” diyerek sözlerini noktaladı. MHP Melikgazi İlçe Kadın Kolları tarafından düzenlenen ‘Tanışma ve Kaynaşma Programı’nda MHP Melikgazi İlçe Kadın Kolları Başkanı Merve Akıllı’nın konuşmalarının ardından verilen kokteyl ile son buldu. HABER: SERAP KAYHAN

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla