TÜKETİCİLER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI MAHMUT ŞAHİN, ELEKTRİK VE DOĞALGAZ DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN VARLIK FONU’NA DEVREDİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. (SELMA KARA/KAYSERİ-İHA)

Tüketiciler Birliği (TB) Genel Başkanı Mahmut Şahin, vatandaştan alınan depozito ve abonelik bedelleri ile masraf yapmadan kazanç elde eden elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin Varlık Fonu’na devredilmesi gerektiğini söyledi.
Elektrik ve doğalgaz dağıtımı yapan şirketlerin, abonelik ve depozito bedelleri ile harcama yapmadan kazanç elde ettiğini belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Türkiye’deki 13 milyon doğalgaz abonesinin dağıtım firmalarına verdiği güvence bedeli ve depozito miktarı 6 milyar TL. Elektrik dağıtım firmalarının abone sayısı 35 milyon, dolayısıyla onların abone ve güvence bedeli için aldığı rakam daha yüksek. Bu firmaların masraflarını zaten millet karşılıyor, o nedenle faydası millete olacak Varlık Fonu’na devredilmeli” diye konuştu.

“Vatandaş uzun süren hukuki mücadelelerden de kurtulur”
Vatandaşın, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin mevzuata uymamalarından dolayı da sıkıntı yaşadığını belirten Şahin, şirketlerin Varlık Fonu’na devredilmesiyle hem bu sorunların çözüleceğini hem de vatandaşın elektrik ve doğalgaza yaptıkları ödemelerin azalacağını ifade etti. Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:
“Zaten kamuya yansıyan haberlerden bu firmaların sık sık denetlendiğini biliyoruz. Dağıtım firmaları özel şirketler olduğu için, tüketici herhangi bir sorun yaşadığında, uzun süren dava süreçlerinden dolayı caymayı tercih ediyor ya da hakkını aramaya hiç teşebbüs etmiyor. Bir yandan da zaten bütün masraflarını vatandaşın karşıladığı kurumlar. Eğer Varlık Fonu’na devredilirlerse haksız kar elde edemeyecekler ve vatandaş sorun yaşadığında da uzun süren hukuki mücadelelerle karşı karşıya kalmayacak. Tüm bu nedenlerden dolayı, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin, gerçek sahipleri olan millete ve milletin Varlık Fonu’na aktarılmasını canı gönülden istiyor ve bekliyoruz.”

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla