Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ), Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü nedeniyle “102. Yılında Çanakkale Ruhu” konulu konferans düzenlendi.
Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen konferansa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Öztürk, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile çok sayıda davetli katıldı.
Konferansın konuşmacısı ise Okutman Ahmet Nedim Kilci oldu. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni anlatan Kilci, “Milli ve manevi değerlerine her zaman sahip çıkan gençlerin yaptığımız bu etkinliğe talep göstermesi çok iyi. Bütün çabamız ahde vefa adına şehitlerimizdir. Bu vatan için şehitlerimizin neler yaptıklarına, kanını, canını ve gözyaşını dökenlerin bu vatan için neler verdiklerini anlamaya çalışalım. Unutmayalım ki! bir Mehmetçik o tertemiz alnından vurulduğu gün değil, unutulduğu gün ölür. Mehmetçiklerimize hak ettiği değeri verelim. Ve tüm yaptıklarını bu vatan için neler çektiklerini gelecek nesillere aktaralım” diye konuştu.
Aradan bir asır değil, asırlar geçse de Çanakkale’nin unutulmayacak bir destanın adı olduğunu vurgulayan Kilci, Balkan harbinde yaşanılan olayları anlatarak şöyle devam etti: “Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin açlık hiçbir şeye benzemez. Balkanlarda, 55 günlük yemek ile 156 gün geçirildi. Kimi açlıktan dayanamadı ve 156 günün sonunda sağ kalanların ise kimi tırnakları ile kimi dişleri ile ağaç kabuklarını yediler” dedi. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla