Jandarma asayiş ekipleri ile trafik polislerinin kullandığı şahin ve asayiş polislerinin kullandığı yunuslar, 112 sağlık ekiplerinin motoambulansları, Kayseri’nin tecrübeli motor ustası Orhan Polat’a emanet. Orhan Polat, 30 yıllık tecrübesi ile kamu hizmetine destek verdiği için, mutlu olduğunu kaydediyor.

“Büyük bir sevgi ile yapıyorum”

Motosikletliler şehir trafiği içerisinde gün geçtikçe daha çok karşımıza çıkıyor ve yemek şirketlerinden, ilaç depolarına kadar pek çok meslek alanında kullanılıyorlar. Motosikletlere karşı büyük bir tutkusu olan Orhan Usta’yı diğer motosiklet tamircilerinden ayıran ise, Kayseri’de ki büyük motosiklet tamiri yapan üç ustadan biri olması ve trafik ile asayiş polislerinin kullandığı şahinler ile yunusları tamir eden tek usta olması. Kayseri’nin güvenliğini sağlayan emniyet güçlerinin, motosikletlerini hiç çekinmeden emanet ettiği Orhan Usta: “Ben 45 yaşındayım ve 30 yıldır bu işi yapıyorum. Ben zaten herkesin sevdiği işi yapması gerektiğine inanan birisiyim ve kendi işimi de büyük bir sevgi ile yapıyorum. Özelikle kamu hizmeti için kullanılan Yunusları ve Şahinleri tamir etmek benim için çok daha büyük bir mutluluk. Sonuçta bu araçlar kamu hizmeti için kullanılıyor ve sizde onları tamir ederek bu hizmete katkı sağlamış oluyorsunuz. Eğer ben motosikletleri ve onları tamir etmeyi sevmeseydim, bunca yılımı bu iş için harcamazdım. Benim için bu iş sadece basit bir tamir ustalığından ibaret değil. Ben bu işe ömrümü verdim, yine çocukluğuma ve bu işe başladığım günlere dönsem yine verirdim” diyor.

“Bu konuda dikkatli davranmalılar”

Motosiklet kullanmak kadar tamirinin de özen ve dikkat gerektirdiğini kaydeden Orhan Polat: “Motosiklet kullanırken dikkatli olmak gerekiyor ancak tamir ederken de bir o kadar dikkat etmek gerekiyor. Yaptığınız en ufak bir hata yüzünden bir kişi hayatından olabilir, o yüzden motosikletler de tamir için tecrübeli bir ustaya emanet edilmeli. Bunu yalnız kendim için söylemiyorum, işini çok iyi yapan pek çok usta var bu alanda ve bu kişiler tercih edilmeli. Motosiklet kullanıcıları unutmasınlar ki, tamirde yapılan ufacık bir hata onları hem canından hem de malından edebilir. Ayrıca motosiklet kullananlar, genel bakımlarını, periyodik kontrollerini ve lastik değişimini zamanında yaptırmalı, bu konuda dikkatli davranmalılar” sözlerini dile getiriyor.

“Motosiklet kullanmak bir tutkudur”

Motosikletlere olan ilgisi ile Kayseri’de diğer tüm motor tutkunlarının da tanıdığı Orhan usta, aynı zamanda pek çok kişiye de eğitim veriyor. Kayseri’nin ileri gelen iş adamları ve akademisyenlerinin ciddi bir kısmına motosiklet kullanmayı öğreten Orhan Usta: “Motosiklet kullanmak bir tutkudur ancak burada dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Özelikle şehir trafiğinin yoğun olduğu yerlerde hız yapmamalı ve kurallara uymalıyız. Kask çok önemli ve kesinlikle motosiklet kullanırken olmazsa olmaz bir parça. Kask takmadan kesinlikle motosiklet kullanmamalıyız, unutmamamız gerekir ki, kazaların çoğunda ölüm sebebi kask kullanmamaktan kaynaklanıyor. Zaten ailelerin çoğu çocuklarına motosiklet almak istemiyor veya almasına izin vermiyor. Sebebi de kaza riskinin çok olmasından kaynaklanıyor. İşte bu noktada görev hepimize düşüyor. Trafikte büyük araçların motosikletlere dikkat etmesi, gerek motosikletliler olsun, gerekse büyük araçlar ve yayalar olsun, herkesin kurallara uyması gerekiyor. Zaten toplum olarak kurallara uyan ve trafikte hoşgörüyü elden bırakmayan bir şekilde hareket edersek, kazalarda, buna bağlı olarak ölümlerde azalacaktır” ifadelerini kullanıyor.

HABER: GÜLDEN ÇOKTAN

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla