Diş Hekimi İnci Yağdıran,kahve ve çay dişlere zarar verir mi vermez mi tartışmasına son noktayı koydu. Yağdıran’a göre, kahve ve çayın yeterli miktarlarda alınırsa dişlere zarar vermediğini aksine diş çürümesini azalttığını söyledi.

 

.

 

Genelde kahve ve çayın zararlarından bahsedildiğini ama bunun yanında olumlu etkilerinin es geçildiğini ifade eden Diş Hekimi İnci Yağdıran,” Genelde kahve ve çayın zararlarından bahsedilir. Dişleri sararttığı ve vücuda olan etkilerinden şikayet ederken bunun yanında dişlere olan etkilerini de es geçmemek gerekiyor. Kahve ve çayın boyayıcı etkisi var. Dişlerde düzenli bir bakım gerektirdiği için çay ve kahve yeterli miktarlarda alındığı zaman zararı olmayacaktır. Diş bakımı ile dişlerin sararması da engellenir. Diş hekimlerinin tedavi yöntemleri ile birlikte sağlıklı dişler korunabilir. Kahvenin yapılan araştırmalar sonucunda dişleri çürütücü olan bakterilerin dişlere yapışmasını engellediği için diş çürümesini de engellediği ortaya çıkmıştır. Çayda da sık içilen günlük beş bardak kadar içilmesi gerektiği söylenir. 5bardak çayı aşmamız gerekir. Aşmadığı sürece de dişlerde beyazlama söz konusu olur. Bunun haricinde ağız kokusuna sebep olabiliyor. Ağızda kuruluğa yol açtığı için tükürük miktarında azalmalar olduğu için kokuya sebep olur.”diye ifade etti.

 

Halkımız diş bakımı konusunda bilinsiz kalıyor

 

Vatandaşların diş bakımı konusunda ilgisiz olduğunu belirten Diş  Hekimi Yağdıran,”Vatandaşlarımızın 6 ayda bir kontrole gelmeleri gerekmektedir. Genelde hastalarımız son aşamalarda bize gelmektedir. Rutin kontrollerini yaptırmıyorlar. Ama maalesef dişler çekilecek duruma geldikleri zaman geliyorlar. Dişleri son aşamasında kurtarmaya çalışıyoruz. Bazen bu mümkün olmuyor. Enfeksiyon kaptığı zaman dişi kurtaramıyoruz. Genellikle çürük, ve diş eti problemlerle karşılaşıyoruz.

Gülden çoktan

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla