Hadid 25: “Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır.”

Türkiye topraklarının bir milyar insanı besleyecek kapasitede olduğu bilim adamlarınca açıklanıyor. Ancak şu anda 70 milyonu bile doyurmak-ta zorlanıyoruz. Japonya bir domates fidesinden 30 kg domates alıyor. Biz ise 1 ile 2 kg arasında domates alıyoruz.

Bunların farkı son zamanlarda daha iyi anlaşılır oldu. Yapılan seralar ve bilimsel tarım, bu gerçeği ortaya koydu.

Fatih Sultan Mehmet, Kur’an’ı anlamış ve bilime önem vermişti. Fatih gemileri karadan denize indirdi. Tabi ki ihtiyaca göre akıl kullanılır ve keşif yapılır, proje üretilirse aşılmayacak engel yoktur.

Şimdi birkaç misal de Casiye suresinden.

Casiye 3: “Şüphesiz göklerde ve yerde inananlar için birçok ayetler vardır.”

Casiye 4: “Sizin yaratılışınızda ve Allah’ın yeryüzünde yaydığı canlılarda, kesin olarak inanan bir toplum için ibret verici işaretler vardır.”

Casiye 5: “Gecenin ve gündüzün değişmesinde, Allah’ın gökten indirmiş olduğu rızıkta, yağmurda ve ölümden sonra arzı toprağı onunla diriltmesinde, rüzgârları değişik yönlerden estirmesinde, aklını kullanan toplum için dersler vardır.”

Casiye 12:  “Allah Yüce varlıktır ki, emri gereğince içinde gemilerin yüzmesi ve lütfedip verdiği rızkı aramanız için ve de şükredesiniz diye denizi size hazır hale getirmiştir.”

Sene 1969 İmam hatip okulunun 1. sınıfındayım. Amerika ilk aya çıktı. Bizim müftüler, vaaz hocaları kürsüleri kırıyorlar adeta. Allah’ın nuruna nasıl çıkılır, yalan söylüyor Amerika diye. Gün geldi Kur’an Amerika’yı haklı çıkardı. Zaman Amerika’yı ilim ve bilim Amerika’yı haklı çıkardı. Bizim müftüleri ve vaaz hocalarını da yalan çıkardı. Ben buna çok üzülüyorum keşke böyle yazmasaydım ama gerçek bu ne yapalım.

Yasin suresi 37, 38, 39, 40 da gerçekler ortaya konuyor. Bizler de sonradan “öyleymiş” diyoruz. O teknoloji veya edavatı almak içinde bir hayli para verip alıp kullanmak zorunda kalıyoruz.

Sayabildiğim kadarıyla Kur’an da kozmik (Kevni göklerle, yerle ilgili, güneşten aya, yıldıza, dağlardan madenlere, takvimden ay, yıl, mevsim, kıtalara kadar bilgi veren) 180 ile 200 arası ayet var ama çoğunluk farkında değil.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla