Kur’an’ın koyduğu ölçülere göre inananların takvası, yani ameline göre Allah’a yakın olacağını belirtmişken, Kur’an dışından edinilen ölçülerle filanın sülalesinden gelenler peşin takva sahibi yapılmış, rütbeler dağıtılmıştır. Hâlbuki İslam’a göre Peygamber’in soyundan gelenlerin Peygamber’in soyundan gelmeyenlere göre kesinlikle bir üstünlüğü yoktur. Buna, Hz. Peygamber’imizin amcası Ebu lehebin durumları Kur’an da açıklanarak cevap verilmesine karşı hala inatla yok böyledir diyenler maalesef hem var, hem de pek çok söz de İslam’ı anlatan kitaplardan tutun da ilmihallere kadar mevcuttur.

Bunlar Kur’ana uygun değil dediğiniz zaman, koca ecdat bunları böyle uyguladı da size ne oluyor? Onlar kavuklu, cübbeli, sakallı halleriyle bilmiyorlardı da, siz mi biliyorsunuz? gibi savunmalarla çaresizliklerini ortaya koyuyorlar. Bizde, Allah’ın Kur’an’da hüküm koyma yetkisinin sadece kendine ait olduğunu ayetle hatırlatıyor ve diyoruz ki: Delil ayet. Onlar’da diyor ki; delil atalarımız, kavuklu, cübbeli âlimlerimiz, hocalarımız diyorlar fark bu.

“Ayrılığa düştüğünüz her hangi bir konuda hüküm

vermek (din koymak) Allah’a mahsustur.” (42/Şura, 10)

“Hüküm (din koymak) ancak Allah’ındır. Allah hakkı (doğru olanı) anlatır ve Allah, doğru hüküm verenlerin en hayırlısıdır.” (6/Enam 57)

Açın ilmihal kitaplarını, dini konuları anlatan namaz hocası gibi veya hadisleri anlatan bazı kitapları neler göreceksiniz? Hepsini burada yazmak mümkün değil ama birkaç misal verebiliriz. Domuz dışındaki hayvanların etlerinin haram edilişi, erkeklere altın takmanın haram edilişi, Kur’an’ın abdestsiz okunmaz denilişi, oruç bozanın iki ay kefaret orucu tutar denilişi gibi pek çok konu Kur’an a rağmen kitaplarda mevcut, müftüler ve hocalar tarafından hala anlatılıyorlar.

“Dillerinizin uydurduğu yalana dayanarak, bu helaldir, şu haramdır demeyin, çünkü Allah’a karşı yalan uydurmuş olursunuz. Kuşkusuz Allah’a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa eremezler.” (16/Nahl 116)

Yenmesi haram etlerin bir kısmı Maide suresi 3üncü ayette bir kısmı Enam suresi 145. ayette açıklanmıştır. Bakara 173, Nahl 115. ayetlerde hangi hayvanların sadece eti haram kılınmış, postu, yağı, dişi gibi kısımları haram değil, onun için kullanılıyor. Ayetlere iyi bakılırsa domuzun eti diyor, domuzun başka şeyleri sayılmıyor. Domuz dışında ki hiçbir hayvan haram olarak anılmıyor. Milletlerin örfüne adetine, zevk ve isteğine bırakılmış, yiyenlere haram yedin, yemeyenlere de niçin yemiyorsun, denmez.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla