Erciyes bisiklet sporunun da merkezi olacak

Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, 10-15 Ekim’de yapılacak ve dünyanın birçok ülkesinde canlı yayınlanacak olan 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda Erciyes’i bisiklet sporunda da merkez haline getireceklerini söyledi.

ERCİYES A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI MURAT CAHİD CINGI, ERCİYES’İN BİSİKLET SPORUNUN DA MERKEZİ HALİNE GETİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIN TÜM HIZIYLA DEVAM ETTİĞİNİ SÖYLEYEREK, 10-15 EKİM’DE YAPILACAK OLAN VE DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDE CANLI YAYINLANACAK OLAN 53. CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU’NDA ERCİYES’İ TANITACAKLARINI SÖYLEDİ. 

Erciyes’in kış turizminin yanında yaz turizm merkezi haline getirmek için çalıştıklarını kaydeden Murat Cahit Cıngı, bisiklet sporunun yaygınlaştırılmasının söz konusu çalışmalara katkı sunacağını ifade etti. Dağdan şehre taşan bir bisiklet merakı oluşturmak istediklerini dile getiren Murat Cahit Cıngı, “Erciyes’te ilk işlerimizden bir tanesi de rotalar oluşturmak ve haritalandırmalar yapmaktı. Şehrin her yerinde bisiklet sürebiliyorsunuz ama eğer elinizde bir rota, işaretleme olursa bu artık turistik bir ürün haline dönüşüyor ve dünyaya pazarlayabiliyorsunuz. İlk günden itibaren bisikleti önceledik ve dağın ilk parkurlarını oluşturduk. Erciyes’te ulusal ve uluslararası müsabakalar yaptık. Dolayısıyla bisiklet bizim açımızdan olmazsa olmazlardan” diye konuştu.

“Erciyes’i tanıtmak için önemli bir fırsat olacak”
Bir kısmı Erciyes’te gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu bu açıdan bir fırsat olarak değerlendirdiklerini söyleyen Murat Cahit Cıngı, “53’üncüsü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Kupası, dünya insanına Erciyes’i tanıtmak için önemli bir fırsat olacak. Biz de hem kentimizi tanıtmak hem de bu güzel organizasyona karınca kararınca katkıda bulunmak istiyoruz. Umuyoruz ki yapacağımız çalışmalar neticesinde yetkililer Erciyes’i bundan sonra önemli bir bisiklet merkezi olarak dikkate alacak ve uluslararası faaliyetlerde Erciyes’e daha fazla pay vereceklerdir” ifadelerini kullandı.

“Takımlar günlük 150 kilometreye yakın bisiklet sürüyorlar”
Kayseri Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla şehirde bisiklet kullanımı hususunda bilinç oluşturmaya gayret ettiklerini de belirten Murat Cahit Cıngı, Yüksek İrfita Merkezi’nin de bisiklet sporu için önemli bir avantaj oluşturduğuna dikkat çekti. Murat Cahit Cıngı, “Bununla alakalı Büyükşehir Belediyemiz de çok güzel bir proje ortaya çıkardı. İnşallah önümüzdeki dönemde bu projenin başlangıcına sahip olacağız hep beraber. Hatta Spor Bakanlığımız da böylesine büyük projeyi beraber yapma konusunda desteklerini de ifade etti. Bu kapsamda bisiklet takımları yüksek irtifa kampını tercih ediyor ve geldikleri zaman 3 hafta süre bir spor yapıyorlar. Dolayısıyla mevcut altyapımızla biz aslında bisiklet takımların yüksek irtifa merkezi olabilecek vasıftayız. Erciyes’te otellerimiz, yol kalitemiz ve şehirden çok kısa bir süre içerisinde düşük irtifaya inebilme rahatlığı bisiklet takımlarını cezbeden bir unsur. Bununla alakalı muhtelif ülkelerin takımlarını, federasyon başkanlarını, antrenörlerini Erciyes’e getirdik ve tanıttık. Antrenman için de rotalar oluşturduk Erciyes’te. Takımlar 2 bin 200 metrede yatıyorlar, bin 100-bin 300 metrelerde de günlük yaklaşık 150 kilometreye varan bisiklet sürüyorlar. Dolayısıyla Erciyes de onların aramış olduğu ideal şartlara çok uygun bir merkez. Bu yaz bizim milli takımımız dışında yurt dışından da bazı takımlar geldiler ve Erciyes’te 3 haftalık kamplar yaptılar. Şehir içinde antrenman yapan bisikletçiler daha da artacak. Erciyes’in bu özelliğinin dünya camiasına tanıtılması maksadıyla ORAN Kalkınma Ajansıyla da bir protokol imzaladık. Onlara da Erciyes ve şehrimiz turizmine verdiği destekten dolayı teşekkür etmek lazım” ifadelerini kullandı. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla