“GASTRONOMİ TURİZMİ ŞEHRİ” NEDEN OLMASIN!..

Kayseri mutfağından sevindirici bir haber var.

Şehrimizin lezzetlerinin gastronomi turizminine aday olduğu belirtildi. Neden olmasın ki(?)

Biliniyor ki Kayserimiz mantı, pastırma, sucuk denildiğinde akla ilk gelen, bu ürünler ile özdeşleşmiş durumda.

Sadece bunlar Kayseri yöresel yemeklerinin bilinen yüzü. Daha bilnmeyen sayısız çeşit unutulmaya yüz tutmuş hamur işleri, yöresel yemekleri ile şehir gerçekten gastronomi kentleri arasına girmeye aday gibi görünüyor.

Gatronomi Turizmi anlayışı, yerli ve yabancı turistlerin gastronomik ürünleri tatması, yeni deneyimler elde etmesi ve bu deneyimi yaşarken konaklama, transfer gibi turizm faaliyetlerini kullanıyor olması sonucu bir turizm çeşidi olduğunu bilenler bilir.

Bu anlayış akıllara Erciyes Kış Sporlarını Merkezinin çeşitli ülkelerden ve de ülke genelinden yerli ve yabancı çok sayıda turist ağırlaması ve beraberinde şehrin çeşitli lezzetlerini tatması gastronomi turizmini işaret ediyor.

Bu anlamda şehrin bir eksikliğini çalıştay kapsamında gidermenin amaçlandığını görülüyor.

Kentin yerli, yabancı turist çekmesi yönünde akla ilk gelen elbetteki coğrafi şartları yönünden kayak turizmi oluyor. Kayak turizmini sağlık, doğa, kültür turizmi takip ediyor.

Gelgelelim geçtiğimiz aylarda sağlık turizmi çalıştayı düzenlenmiş gastronomi turizminin sinyalleride o zamandan verilmişti. Şehrin bu çalıştay için uygun bir tablo çizdiği kaçınılmaz.

“Kayseriye faydası ne olur bu gastronomi çalıştayının” diye düşünüyorsanız eğer diyeceğim o ki, şehrin ekonomisine katkısından ve de yöresel değerleri olarak mutfağını tanıtmak açısından önem arz ediyor.

Şunu unutmayalım ki Kayseri mutfağı Anadolu mutfağı içerisinde dikkat çeken unsurlar barındırması ve de ülke genelinde meşhur olması açısından önemli bir noktada.

Yaygınlaşmaya başlayan bu turizim çeşidinin şehre dönüşleri olumlu olacak yönünde görülüyor.

Hal böyle olunca gastronomi çalıştayı için sabırsızlanmamak elde değil.

Çalıştayın kongreye dönüşüp kayseri mutfağının dünyaya daha etkli tanıtımı yapılacağından kuşku yok.

Umarım iddialı mutfağı ile şehrin keşfedilmesi, gastronomi merkezi olarak anılması adına olumlu gelişmeler yaşanır, uzun soluklu yol katedilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla