Palancıoğlu, Filinta’nın Konağı’nda incelemelerde bulundu

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Gülük Mahallesi’nde yer alan, Kayseri kültür yapıları içinde nadir sivil eserlerden biri olan Filinta’nın Konağı çalışma alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı.
‘Filinta’nın Konağı’ olarak bilinen yapının aslına uygun olarak onarılarak hizmete sunulacağını hatırlatan Dr. Mustafa Palancıoğlu, 19. yüzyıl ilk çeyreğinde sivil mimarinin en güzel eserlerinden birisi olarak günümüze kadar ayakta durmayı başaran ender eserlerden birisi olduğunu söyledi.
Konağın 1985 yılında Kayseri Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli olduğunu belirten Başkan Palancıoğlu ”Filinta’nın Konağı gerçekleştirilen aslına uygun onarım ile gelecek kuşaklara hizmet verecektir. Bodrum ve zemin kattan oluşmaktadır. Taş kemerli yapısı ve o döneme ait ahşap ve alçı süsleme sanatının en güzel örnekleri bu konakta sergilenmiştir. Bu yapı hem kullanılan yapı malzemesi, hem işçilik hem de sanat tarihi için bir Anadolu kültür eseridir. Projesi ve kullanılan yapı malzemeleri ve mimari yapısı itibariyle Anadolu aile yapısının yaşantısını gözler önüne sermektedir. Melikgazi Belediyesi yine bir tarihi mekâna dokunuş yaparak kültürel mirasa sahip çıkıp gelecek kuşaklara emanet edecektir.” diye konuştu. #haber #güncel

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla